Fogalomtár

Kedvezményezett

A lakástakarék szerződés kedvezményezettje jogosult felhasználni a lakástakarékban összegyűjtött pénzt. Amennyiben egy szerződésen nem jelöltek meg kedvezményezettet, úgy maga a szerződő az. Egy személy (aki lehet 18 éven aluli is) kizárólag egy lakástakarék szerződésben lehet kedvezményezett. Kedvezményezett csak a szerződő fél közeli hozzátartozója lehet. Közeli hozzátartozó a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.

Közeli hozzátartozó

A lakáscélra fordítható állami támogatás megtöbbszörözhető, ha valamelyik egyeneságbeli rokonod jelölöd meg kedvezményezettként. Ez pedig lehet a szülő (örökbefogadó-, mostoha- és nevelőszülő is), nagyszülő, gyermek ((örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermek), unoka, testvér (mostohatestvér is), házastárs.

Megtakarítási időszak

A lakástakarékpénztári szerződés két fő időszakra osztható: az úgynevezett megtakarítási időszakra és a hiteltörlesztési időszakra. (A kettő között pedig egy néhány hónapos kiutalási időszakra). A megtakarítási idő alatt kell fizetni a kiválasztott összeget (néhány ezer forinttól 20 ezer forintig). Ez az időszak terjed jelenleg 4-től 10 évig.

Szerződő

A szerződő az, aki a lakástakarék szerződést megköti, és annak fizetését vállalja. Kötheti a saját javára, de kötheti más családtagja számára is, akit ez esetben megjelölhet kedvezményezettnek. Egy szerződésen csak 1 szerződő, és 1 kedvezményezett lehet. Amennyiben a szerződésen van jelölve kedvezményezett, úgy a megtakarítási időszak végén a kiutaláskor kizárólag a kedvezményezett döntheti el, pontosan milyen célra és kinek a lakására költi az összeget.

Viszont a kiutalás előtt, a megtakarítási időszak alatt kizárólag a szerződő rendelkezik a lakástakarék felett. Ez azt jelenti, hogy akár fel is mondhatja, módosíthatja bármilyen tulajdonságát, és még a kedvezményezett személyét is megváltoztathatja.

Számlanyitási díj

A lakástakarékpénztári szerződések esetében a teljes szerződéses összeg (azaz a megtakarítási és hitelrész) 1%-át kell kifizetni számlanyitási díjként. Ám sok esetben akció keretén belül ennek elengedik bizonyos részét, vagy egészét. Az akció lehet egy időszakra szóló feltétel nélküli (mindenkinek jár), vagy feltételhez kötött. Ilyen feltétel lehet többek között kapcsolt termék kötése (pl. bankszámla, hitelkártya), vagy valamilyen szolgáltatás igénybe vétele (pl. SMS szolgáltatás), vagy több szerződés egyidejű kötése.

Számlavezetési díj

A lakástakarékpénztárak havi számlavezetési díjat számolnak fel. Ez jelenleg 150 forint havonta függetlenül attól, hogy melyik futamidőt, milyen összegű megtakarítást és melyik pénztárat választjuk.

Kinek a javára köthető szerződés, ki lehet kedvezményezett?

A lakás-előtakarékoskodó jogosult kedvezményezett megjelölésére, mely személyek a következők lehetnek:

  • A lakás-előtakarékoskodó közeli hozzátartozója: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.
  • A gyám, eseti gondnok, alapítvány, természetes személy, egyesület, egyházi jogi személy és helyi önkormányzat is köthet szerződést a gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermek, mint kedvezményezett javára, életkezdésének elősegítése céljából.

Hogyan működik a lakástakarék?

A lakástakarék egy megtakarítási lehetőség, amit elsősorban lakásvásárlásra, felújításra, bővítésre vagy átalakításra használhatunk fel. A havi rendszeres befizetésekhez nem csak betéti kamatot kapunk, hanem az állam is hozzáteszi a befizetett összeg 30%-át pluszban. Amikor lejár a megtakarítási időszak, a befizetett összeg, az állami támogatás és a kamatok mellé akár hitelt is felvehetünk kedvező kamatok mellett.

A lakástakarék szolgáltatás az állami támogatás miatt szigorúan szabályozott, így kötöttségekkel is szembesülünk. Jelenleg öt futamidő közül lehet választani, ahol a legrövidebb befizetési idő 4 év, míg a leghosszabb 10 év.

Négy fő szolgáltatónál választhatunk lakástakarék megtakarításokat: Aegon Lakástakarék, Erste Lakástakarék, Fundamenta Lakáskassza és OTP Lakástakarék. Előfordulhat, hogy más banknál is felajánlanak számunkra lakástakarékot; ilyenkor a négy szolgáltató közül az egyikkel fogunk végső soron szerződni.

A havi megtakarítás segít a takarékoskodásban és hosszabb idő alatt nagyobb összeget is fel tudunk halmozni. A lakástakaréknál a legkisebb havi összeg, amit félre kell tennünk néhány ezer forint, míg a legnagyobb, amire állami támogatást kaphatunk, 20 000 forint. A lakástakarék kamata alacsony, de ne tévesszen meg az alacsony kamat, a lakástakarék erőssége az állami támogatás. Ezzel a kiegészítéssel az éves hozamunk (EBKM) – állami garancia mellett – bőven 10 százalék fölött is lehet akár.

Szerződés megosztása

Egy lakástakarék szerződés megosztása azt jelenti, hogy pl. egy 4 évre kötött, havi 20 ezer Ft betétösszegű szerződést kétfelé lehet osztani. Az így létrejött második szerződés ugyanazokkal a tulajdonságokkal bír, mint az eredeti. Azaz ugyanaz lesz a megtakarítás kezdete, mint a korábbinak és ugyanakkor fog lejárni, ugyanaz lesz a betéti kamata, és ugyanaz a kölcsön kapcsolódik hozzá.

A megosztáskor az aktuális egyenleget is kétfelé osztják, és a havi betétet is, azaz a példa esetben egy db havi 20 ezres szerződésből lesz 2 db havi 10 ezres. Ezt követően van lehetőség mindkét szerződésnél visszaemeltetni 20 ezer forintra a havi befizetést.

Kiutalási időszak

A lakástakarék logikája szerint a megtakarítási időszak alatt teljesíted a befizetéseket, míg a kiutalási időszak során hozzájuthatsz a megtakarítás összegéhez. Ez aktuálisan 2 hónapos várakozási időt jelent, vagyis csak ezután folyósítja a lakástakarékpénztár a megtakarítást.

Megtakarítási időszak

A lakástakarékpénztári szerződés két fő időszakra osztható: az úgynevezett megtakarítási időszakra és a hiteltörlesztési időszakra. (A kettő között pedig egy néhány hónapos kiutalási időszakra). A megtakarítási idő alatt kell fizetni a kiválasztott összeget (néhány ezer forinttól 20 ezer forintig). Ez az időszak terjed jelenleg 4-től 10 évig.

Szerződéses összeg (lakástakarék)

Ez a teljes összeg, amely egy lakástakarék szerződés esetén lakáscélra felhasználható: összes saját befizetés + állami támogatás + betéti kamat + felvehető lakáskölcsön = szerződéses összeg. Mivel az egyenlegben benne van a saját befizetés is, így értelemszerűen minél magasabb összegű és minél hosszabb lakástakarékról van szó, annál magasabb a szerződéses összeg.

Fontos, hogy a szerződéses összeg a fix érték, és amit tartalmaz, az lehet változó. Például ha egy lakástakarék szerződéses összege 2 millió Ft, amelyből 1 millió Ft a lakáskölcsön rész, de a takarékoskodó többet fizetett be, például 1,1 millió Ft-ot, akkor a lakáskölcsön ehhez igazodik, és csak 900 ezer Ft vehető fel. <noincude>

 Állami támogatás (lakástakarék)

Az érvényben lévő szabályozás értelmében az adott évben teljesített befizetéseid után 30%-os állami támogatás jár. Az állami támogatás éves maximuma 72 ezer Ft, melyet havi 20 ezer Ft-os (éves 240 ezer Ft-os) befizetésnél érsz el. Mindez nem jelenti azt, hogy havi 20 ezer Ft-nál többet nem takaríthatsz meg, de ehhez több szerződést kell kötnöd (több kedvezményezettre van szükség).

Befizetés

Egy lakástakarék szerződés esetén a havi befizetés értéke pár ezer forinttól indul, míg a maximális összege 20 ezer forint. Ugyanakkor közeli hozzátartozók bevonásával ezt növelheted, amivel az állami támogatás is a többszörösére nő. A befizetéseid után 30%-os állami támogatás jár, a támogatás felső határa évi 72 ezer forint, melyet havi 20 ezer forintos megtakarítással tudsz teljes egészében kihasználni. Az állami támogatás mellett 0,1-3%-os betéti kamatot is jóváírnak a befizetések után. A legrövidebb megtakarítási időtáv 4 év, míg a leghosszabb 10 év.

Betéti kamat

A lakástakarékban összegyűjtött megtakarítások után 0,1-3%-os betéti kamat jár. A betéti kamatot nemcsak a saját befizetésre, hanem az állami támogatásra is megkapod.

EBKM

Az Egységes Betéti Kamatláb Mutató, a lakástakarékpénztári megtakarítás garantált, átlagos éves hozamát mutatja meg. A mutató kiszámítása során figyelembe veszik a havi befizetéseket, az állami támogatástés a betéti kamatot, valamint az egyszeri számlanyitási és a havi számlavezetési díjat is. A mutató magasabb értéke jobb megtakarítást és befektetést jelez. Például egy 4 éves szerződésnél 10% fölötti a garantált éves hozam, míg egy 10 évesnél 4,5% körüli.

Lakáskölcsön

A lakástakarékpénztárak lehetővé teszik a megtakarítás mellé lakáskölcsön felvételét is. A bankoknál elérhető lakáshiteleknél jellemzően rövidebb futamidejű, de végig fix hitelekről van szó. A lehetséges hitelösszeget már a lakástakarék szerződéses összege is tartalmazza. A megtakarítási időszak elején nyújtott megelőlegező formája az áthidaló kölcsön.

Áthidaló kölcsön

Speciális lakástakarékkal kombinált hitel konstrukciót jelent, ahol úgy indíthatod el a lakástakarékot, hogy nem kell kivárni a megtakarítási időszak végét (minimum 4 év), hanem rögtön hozzájuthatsz a teljes szerződéses összeghez (saját befizetés + betéti kamat + állami támogatás + lakáskölcsön).

Lakásbővítés

A lakásbővítés az ingatlan lakóterének növelését jelenti, úgy hogy legalább egy szobával bővül a lakóház területe (például tetőtér-beépítés, toldaléképítés, emelet-ráépítés).

Lakáskorszerűsítés

Az ingatlan komfortfokozatát, (például a víz-, gáz-, csatorna-, elektromos közműellátás bevezetésével) és/vagy energetikai besorolását (napenergia, nyílászárócsere, szigetelés, fűtésrendszer segítségével) emelő munkálatok.

Lakásfelújítás

Az ingatlan egészére, vagy bizonyos részeire kiterjedő állapotjavító munkálatok, amelyek az ingatlan használhatóságát, üzembiztonságát, esztétikai megjelenését növelik. Ilyen lehet például a festés, mázolás, tapétázás, szerkezeti elemek javítása.

Mire használhatom fel a lakástakarékot?

Az állami támogatással növelt megtakarítást csak abban az esetben használhatod fel, ha azt a következő célok valamelyikére fordítjuk:

  • új vagy használt lakás megvásárlása (nyaralóvásárlás kizárva)
  • építés, bővítés
  • korszerűsítés, felújítás, helyreállítás, közműfejlesztés vagy kialakítás
  • meglévő lakáshitel visszafizetése
  • szilárd burkolatú út, kerítés, járda, áram-, gáz-, vízvezeték, szennyvízcsatorna, csapadékvíz-elvezető csatorna, árok, központi fűtés, informatikai hálózati kapcsolat (telefon, kábeltelevízió, internetelérés kiépítése, szerelése, javítása
  • vagy akár nyugdíjasházban lakáshasználati jog megvásárlása.

Fontos: lakásvásárlás és lakáshitel előtörlesztés kivételével minden esetben számlával kell igazolni a megvalósult lakáscélt. Lakásvásárlás esetén az adásvételi szerződést kell benyújtani, lakáshitel visszafizetésekor pedig a hitelszerződés és egy banki igazolás szükséges. Bizonyos lakástakarékoknál nem muszáj számlával igazolni a lakáscélú felhasználást, hanem egy értékbecsléssel kiváltható az. Lényeges, hogy a szóban forgó ingatlan kizárólag lakás, családi ház, vagy tanya ingatlan lehet.

A lakáscélú felhasználásba sok olyan dolog is belefér a lakástakarékkal, ami nem feltétlen nyilvánvaló a fenti lista alapján. A lényeg, hogy az az ingatlanból ne legyen elmozdítható (így például bútor nem, de beépített szekrény, konyhapult már szóba jöhet). Ez alapján további felhasználási cél lehet:

  • nagyobb egyedi beruházások, például medence, szauna, kandallló
  • energetikai, korszerűsítési beruházások, mint a nyílászáró csere, kazáncsere, szigetelés, napelem

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More