Friss hír: A júliusi babák után is jár a kamatmentesség!

Sokan várják babájukat az elkövetkezendő egy hónapon belül, így az egyébként is izgalommal, aggódással, készüléssel járó időszak kedélyeit tovább borzolták azok a gondolatok, hogy vajon a pici érkezése előtt sikerül-e megkötni a babaváró hitel szerződését vagy sem.

Egészen tegnapig kellett aggódni a hitel miatt, ugyanis a Közlönyben megjelentek szerint, azok után a babák után is jár a kamattámogatás és a törlesztő szüneteltetése, akik 2019.07.01 és 2019.07.31 között születnek és az igénylést legkésőbb 2019.07.31-ig be is nyújtják.

Kiderült az is, hogy ha lakáshitelhez szeretnénk önerőként felhasználni a babavárót, akkor annak csak a 75%-át fogadja el a bank. A mai értelemben, ha lakást szeretnénk venni hitelre, akkor az ingatlan értékének 20%-ával önerőként rendelkeznünk kell. Pl.: 50 millióért akarunk vásárolni, 10 millió önerőre lesz szükségünk. Ha úgy terveztük, hogy majd a babaváró adja ezt a 10 milliót, akkor a tegnapi kiegészítés értelmében, csak 7,5 millió forintot használhatunk önerőként a kapott 10 milliós támogatásból. Azért rettegni nem kell miatta, hiszen a fennmaradó részt akár CSOK-ból is előteremthetjük. Nem is beszélve arról, hogy a matekot követve, ha 37,5 millió forint alatti ingatlant vásárolunk, akkor nem lesz szükség plusz saját önerőre!

Világossá vált az is, hogy a babaváró esetén a bankoknak a kamattámogatott törlesztővel kell számolniuk a JTM (jövedelemterheltségi mutató) meghatározásakor. De mi is az a JTM? Mit mutat és mik az arányok? A JTM talán adósságfék néven már ismerősebb lehet. Ez a szám azt mutatja meg, hogy a jövedelmünk hány százalékát lehet hitellel terhelni. Ez a babaváró esetében megegyezik a személyi kölcsönöknél használt számokkal, vagyis 500 ezer forint nettó fizetés alatt maximum a fizetésünk 50%-át terhelhetik hitellel, míg 500 ezer forint fölött 60%-ig mehetünk el.

A babaváró kapcsán ennek nagy jelentősége van, hiszen a kamattámogatott törlesztő részlet 45 ezer forint körül alakul, így gyakorlatilag akár egy minimálbér-közeli nettó jövedelem is elég lehet, feltételezve, hogy a bank kihasználja a maximális 50%-os terhelhetőséget és, hogy nincs semmilyen más hitelünk. Mi lenne a helyzet akkor, ha a kamattámogatott nélküli törlesztővel, nagyságrendileg 88 ezer forinttal számolnák a babaváró törlesztőjét?

  • legalább 176 ezer forintos nettótól lenne elérhető a maximális 10 millió
  • ellenkező esetben kevesebb hitelt kapnánk

Még egy fontos infó a végére:

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (korábban OEP) közleményt adott ki arról, hogy a hiteligényléshez szükséges társadalombiztosítási jogviszonyt igazoló dokumentumot NEM ők adják majd ki, hanem „a lakóhely szerinti illetékes megyeszékhelyen működő egészségbiztosítási feladatkörben eljáró járási hivatalok.”

Hozzászólások lezárva, de 1 | trackbacks és Pingbacks vannak nyitva.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More