Mire számíts, ha most szeretnél személyi kölcsönt felvenni?





Először is arra, hogy nem fogsz kapni. Orbán Viktor miniszterelnök tegnapi bejelentése a korona vírus járvány kapcsán kialakult vészhelyzetben épp olyan gyorsan csapott le, mint amikor a lakástakarék után járó állami támogatást szüntették meg. Ahogy akkor, úgy most is csak a kormány és az MNB fejében volt meg a képlet. A bankoknak most az ő elképzelésük alapján új termeket kell fejleszteniük, hiszen a közlöny szerint a tegnap még aktuális hitelek ma már nem igényelhetők, az újra pedig még várni kell.




További kérdéseket vet fel az egyébként szuperalacsony THM, melyet az új fedezetlen kölcsönökhöz álmodtak meg, ami a jegybanki alapkamat +5% lehet maximum. Tegnap a alacsonyabb elérhető THM a személyi kölcsönök piacán a 6,96% volt, amihez nem csak hogy 200 ezer forintot kellett elérnie a nettó jövedelmünknek, de legalább ekkora összeget oda is kellett éreztetni, a hitel mellé nyitott lakossági folyószámlára. Meglátjuk milyen feltételek mellett lehet majd elérni az ennél 1% -kal kedvezőbb konstrukciót. Főként annak függvényében, hogy a kormány a tegnapig folyósított fedezetlen hitelek törlesztését év végéig szünetelteti, a bankoknak az év hátralevő részében beadott hitel igénylések kockázatát jól fel kell mérniük, hiszen az eddig kihelyezett állományból most 9 hónapig nem lesz bevételük, így logikusan szigorodniuk kellene a feltételeknek is.




 

Milyenek lehetnek ezek a szigorítások?

 

Lehet akár tőlünk, akár még a jövedelmünktől is független, hiszen a kialakult bizonytalanság érintheti a munkáltatót is, így a mi hitelkérelmünk nagyban függ majd attól, hogy hol dolgozunk. Lehet akár 10 éves munkaviszonyunk, magas bejelentett nettó jövedelmünk, ha a munkáltatónk tevékenysége a bank meglátása szerint nagy kockázatot jelent, elutasíthatják a hiteligényünket. Az index.hu mai cikkje szerint a kormány több százezres munkanélküliséggel számol. Ebben a helyzetben értelemszerűen szárnyal az élelmiszeripar, a média, a hírközlés, kizárható az egészségügyben történő leépítés, de megszűnik a turizmus, a vendéglátás, és a szállítmányozás is veszélyben van a korona vírus miatt.




De még ha a munkáltatónkat nem is veszélyezteti a járvány miatt kialakult helyzet, akkor is számítanunk kell rá, hogy nem lesz ingyen vacsora továbbra sem. Elképzelhető, hogy elvárják majd kötelezően a bankszámlanyitást és egy nagyobb összeg jóváírással történő beérkezését, esetleg kötelező más egyéb tranzakciókkal (pl. számlanyitás, érkezzen a számlára havonta 300 ezer forint, majd végezz legalább 4 tranzakciót minimum 100 ezer forintértékben összesen.) Az sem kizárt, hogy hitelfedezeti biztosítás igénylése is kötelező lesz, hivatkozva arra, hogy megnőtt az elbocsájtások száma. A kormány azon is dolgozik, hogy a nehéz helyzetben levő vállalkozásokat támogassa, valamint az érintett szektorokban 2020.06.30- ig nem lehet az alkalmazottak munkaviszonyát felmondással megszüntetni.




Ha eddig legalább 250 ezer forintos jövedelem kellett a 6,96% -os THM- hez, akkor mennyi kell majd az 5,9% -hoz? Nem tudjuk még sajnos, de elképzelhetőnek tartjuk azt is, hogy a 200 ezer forint alatti jövedelemmel rendelkezők előtt bezárul a személyi kölcsönök ajtaja, és csak szabad felhasználású jelzáloghitelekhez juthatnak majd hozzá.

Hozzászólások lezárva, de 1 | trackbacks és Pingbacks vannak nyitva.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More